Vážení rodičia, milé deti!

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "Vážení rodičia, milé deti!"

Prepis

1 Vážení rodičia, milé deti! Aj vo februári vám budeme ponúkať činnosti, pri ktorých môžete aktívne tráviť spoločné chvíle. Tento týždeň by ste sa mohli porozprávať a svoje deti niečo nové naučiť o tom, ako plynie čas. Naučíme sa poznávať časové vzťahy dňa, týždňa, mesiaca a roka, taktiež režim dňa, striedanie dňa a noci a s tým súvisiace činnosti. Nasledujúca básnička jednoducho opisuje režim dňa vášho dieťaťa: Od rána do večera Ráno kráčam do škôlky, cez deň sa hrám, kreslím. Na poludnie obedujem, po obede unavený na chvíľočku zaspím. Popoludní kráčam domov, s rodičmi sa chvíľku hrám, večer spolu s mackom Uškom rozprávočku počúvam. Od rána až do večera - to bol pekný deň! Už sa teším do postieľky na spánok a nočný sen. Počas dňa si ju niekoľkokrát povedzte. Spoločne sa porozprávajte a odpovedzte na niekoľko otázok: Aj tvoj deň vyzerá takto podobne? Porozprávaj ako vyzerá tvoj deň od rána až do večera. Opíš svoju najobľúbenejšiu časť dňa a prečo je to tak?

2 Prostredníctvom obrázkov si zopakujete režim dňa:

3 Prečítajte deťom príbeh o tom, ako putovalo slniečko s mesiačikom. Porozprávajte sa spoločne: Skús svojimi slovami prerozprávať rozprávku (deti). Aká časť dňa začína, keď sa na nás usmieva slniečko? Aká časť dňa začína, keď sa na nás usmieva mesiačik? Prečo sa mesiačik hneval? Ako sa dohodlo slniečko s mesiačikom? Čo sa ti v príbehu najviac páčilo?

4 Táto pohybová hra je pre celú rodinu: Pohybová hra sa volá Janko, Janko, koľko je hodín?. Môžete sa hrať všetci mamička, ocko, súrodenci aj starí rodičia. Kroky prispôsobujte podľa pohybových schopností hráčov. Pravidlá hry: 1. Predtým, než sa pustíte do hrania, je potrebné oboznámiť sa s pohybmi, ktoré v tejto hre môžete využívať kačacie kroky, žabie skoky, myšacie krôčky. Fantázii sa medze nekladú a vy si hru môžete obohatiť o vlastné kroky a pohyby. 2. Vyberte si spomedzi vás jedného Janka. Jeho úlohou bude dávať pokyny. Postaví sa na vopred určené miesto chrbtom k ostatným hráčom. 3. Ostatní hráči sa postavia na druhú stranu miestnosti/dvora do radu vedľa seba. 4. Hráči si určia poradie, v ktorom budú hrať. Poradie si môžete určiť hrou Kameň, papier, nožnice. 5. Hra sa začína, keď Janko vyzve prvého hráča. Ten sa opýta Janka : Janko, Janko, koľko je hodín?. 6. Janko odpovie podľa vlastného uváženia napr. dva kačacie kroky dopredu/ jeden žabací skok dopredu/tri myšacie dozadu. Každý hráč splní vždy jeden Jankov pokyn a nasleduje ďalší hráč. 7. Hra sa opakuje, pokiaľ jeden z hráčov nepríde až ku Jankovi. Následne preberá úlohu Janka. Vyrobte si jednoduché papierové hodiny: Papierové hodiny vyrobíte z papierového taniera, alebo vystrihnutím kruhu, ktorý namaľujete podľa fantázie. Pre daný čas vystrihnete čísla z papiera a nalepíte ich na kruh. Ručičky hodiniek môžete vyrobiť z farebného papiera, drevených tyčiniek a drôtikom, pripinačkou pripevniť do stredu taniera, kruhu.

5 Časové súvislosti si s deťmi viackrát zopakujeme: Rozprávame sa o tom, čo sme robili včera, dnes a čo budeme robiť napríklad zajtra a cez víkend. Naučíme sa, že sedem dní tvorí jeden týždeň (počítajte spolu do sedem) a štyri týždne tvoria jeden mesiac (spolu si vymenujte všetky mesiace v roku). Ku každému ročnému obdobiu priradíme prislúchajúce mesiace (napr. zima = december, január, február). Spolu si napočítajte 12 mesiacov. Ako vizuálnu pomôcku môžete použiť LEGO kocky, vrchnáky z fliaš alebo drevené kocky.

6 Tento pracovný list si môžete vytlačiť a vyfarbiť:

7 Na zopakovanie: Hádanka Poznám jeden strom, na ňom dvanásť konárov, na každom konári štyri halúzky. A na každej halúzke sedem listov. Čo je to? (rok) Týždeň Dva dni voľno, päť dní škola/škôlka, keď pondelok zase príde. No tak, ako sa to volá? Áno, správne, je to (týždeň). Päť a dva je vždy sedem. A týždeň má sedem dní. Každý z nich má svoje meno. Vieš ich všetky? Povedz mi. Ráno Medvedík sa usmial milo, slniečko ho zobudilo. Dobré raňajky ja zjem, chlieb s masielkom, sladký džem. Deň Cez deň hurá sánkovačka, jazdiť z kopca nie je hračka. Čas na obed prišiel rýchlo, na kopci to všetko stíchlo. Schuti sa dnes napapkáme, za jedlo sme vďační mame. Nakreslím si portrét raz, dva, bude to pre oči pastva. Potom budem chvíľočku pozerať rozprávočku. Večer Voňavučký kúpeľ si dám, ešte si aj penu pridám. Bublinky vyfúknem krásne, veru hej - aj mama žasne!

8 Na večeru medík zjem, bol som dobrý celý deň. Potom umyť zúbky, uši, ako sa pred spaním sluší. Noc Nôcka, to je čas na spánok, aby som bol svieži ráno. Dnes budem mať sníčky krásne, skôr než zaspím, svetlo zhasnem. Zacvičte si s Fíha Tralala: Pre doplnenie témy môžete využiť tieto odkazy na rôzne pesničky a rozprávky. Spoločne si ich zaspievajte a niečo nové sa naučte J : Fíha Tralala Budík Miro Jaroš Hodiny Fíha Tralala Dni v týždni Budík, budíček Macko Uško Staré hodinky