1. Aktivita: MAĽOVANÉ ČÍTANIE O SLNIEČKU Cieľ: Zapojí sa do čítania príbehu, rodič číta text a dieťa obrázky. Pomôcky: Obrázkové čítanie

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "1. Aktivita: MAĽOVANÉ ČÍTANIE O SLNIEČKU Cieľ: Zapojí sa do čítania príbehu, rodič číta text a dieťa obrázky. Pomôcky: Obrázkové čítanie"

Prepis

1 AKTIVITY TÉMA: JARNÉ KVETY 1. Aktivita: MAĽOVANÉ ČÍTANIE O SLNIEČKU Cieľ: Zapojí sa do čítania príbehu, rodič číta text a dieťa obrázky. Pomôcky: Obrázkové čítanie Pred čítaním oboznámite deti s obrázkami aby ich vedeli pomenovať. Spolu s detičkami čítate príbeh. Rodič číta písané slovo a dieťatko obrázok. Po prečítaní si môžete povedať, aké farby dostali kvietky od dúhy ( nakresliť kvietky, slniečko, dúhu...).

2

3

4

5 2. Aktivita: AKÚ FARBU MAJÚ KVIETKY Cieľ: Rozhodne o pravdivosti (áno/nie, platí/neplatí) jednoduchých tvrdení. Pomôcky: Didaktický materiál farebné kvety z papiera, váza ( môžete využiť aj živé kvietky). Pred začatím hry si pripravíte kvety z farebného papiera, vázu, alebo si ich detičky nakreslia a vyfarbia. Rodič vysloví tvrdenie: Na stole je váza Dieťatko slovne odpovie ÁNO ( Je to pravda), NIE ( nie je to pravda). Rodič vkladá do vázy kvety napr.: červený povie vkladám do vázy červený kvet. Rozhodovanie o pravdivosti tvrdenia bude prebiehať pohybom napr. ak je tvrdenie pravdivé, dieťa urobí drep (zdvihne ruky, postaví sa na jednu nohu a podobne). Ak nie je pravda to čo povedal rodič môže dať dieťatko napr. ruky v bok. Tiež môže rozhodovať prostredníctvom pomôcky napr. ak je tvrdenie pravdivé, dieťa ukáže kartičku usmiateho smajlíka, ak je tvrdenie nepravdivé ukáže zamračeného smajlíka ( môže ukazovať aj rôzne hračky záleží na dohode s dieťatkom) Úlohy si môžete vymeniť. Dieťatko vysloví tvrdenie a rodič odpovedá dohodnutým signálom. Ilustračný obrázok.

6 Makety na ukážku k výrobe vázy a kvetov. 3. Aktivita: JARNÉ KVIETKY Cieľ: Vníma, že rastliny sú rôznorodé, vyhľadáva a opisuje jarné kvety v prírode ( fialka, narcis, púpava, tulipán...) Pomôcky: Pobyt v prírode pozorovanie kvetov, stromov, kríkov... S detičkami sa krátko porozprávate o jarných kvietkoch. Ukážete im obrázky, dieťatko pomenuje kvietky, povie jeho názov, ak nevie pomôžete mu. Môže určiť akú farbu má stonka, list a hlavička. V prírode vyhľadávate spolu s deťmi kvety, ktoré opisujete, pomenúvate, ovoniate... Môžete si zaspievať pesničku, povedať básničku o kvietkoch. Jarné kvety Spievankovo Mici a Mňau: Jarná o jarných kvetoch Môžete si upliesť venček z púpav. Ak si nazbierate kytičku, doma ju detičky dajú do vázy s vodou.

7 Obrázky kvetov. 4. Aktivita: MAMI, OCI JA TO VIEM. JA VÁM KVIETKY POLEJEM. Cieľ: Pomáha pri polievaní kvietkov v domácnosti (záhonov v záhrade). Pomôcky: Krhlička, pohárik, voda, kvety v záhone, alebo črepníkové kvety... Milí rodičia, porozprávajte sa s detičkami o tom čo potrebujú kvietky, aby nám rástli a krásne kvitli ( slnko, voda, vzduch). Dovoľte, aby vám pomohli pri polievaní kvetov. Stačí im to raz ukázať a uvidíte akú radosť z toho budú mať, keď to budú môcť robiť samé. Môžu polievať v byte kvety v črepníkoch, na záhrade záhony... Ak máte možnosť, spolu si môžete zasadiť kvietok, o ktorý sa bude dieťatko pravidelne starať a zároveň bude mať možnosť pozorovať rast. ( sadiť môžu aj fazuľku...) Ilustračné obrázky z netu.

8 5. Aktivita: SNEŽIENKA/ TULIPÁN/NARCIS... Cieľ: S pomocou rodiča vytvorí kvet z tampónov. Pomôcky: Tampóny na odlíčenie, farby/pastelky, lepidlo, nožnice, výkres/farebný papier... Deti si môžu vymaľovať pozadie výkresu, alebo budú pracovať na farebný papier Veľké deti si vystrihnú samé predkreslené tvary kvetov (lupene, celá hlavička...), mladším pripravia rodičia. Namaľujú ( nalepia/ nakreslia... si stonky kvetov), prilepia hlavičku kvietkov. Podľa potreby vymaľujú tampónové hlavičky kvetu/ zafarbia fixkou... Ilustračné obrázky z Pinterestu.

9 6. Aktivita: JARNÝ TANČEK Cieľ: Tancuje na detské piesne s témou jari. Pomôcky: Chuť na tanec Milé detičky a teraz vaša obľúbená činnosť tanec a pohyb. Mamka, alebo ocko pustite detičkám pieseň Jarné kvety - Spievankovo 2 Fíha tralala Cvičíme od mala Lúka 6. Aktivita: LÚKA JARNÝCH KVETOV Cieľ: Odtláča pracovný nástroj - vidličku na výkres ( alebo svoju dlaň a dotvára na prsty farebné kvety). Pomôcky: Temperové farby ( prstové farby... ), vidlička, štetec ( alebo dlaň, prsty na ruke) Dieťatko odtláča koniec vidličky namočený vo farbe na výkres/ papier Domaľuje štetcom stonky, listy, trávu. Dotvorí pozadie slnko, oblohu... Dieťatko odtláča dlaň natretú farbou. Prštekom dotvorí kvetinky, listy, trávičku.

10 8. Aktivita: KVETINKOVÝ BEH Cieľ: Zdokonaľuje si beh v pohybovej hre. Pomôcky: Farebné kvety, priestor na naháňačku v prírode, alebo doma. Pravidlá hry Rodič určí, ktorá farba kvetu čo znamená. Napríklad zelená/ tráva = bež, červená/ tulipán = stoj, žltá/ púpava = sadni, atď. Je na vás, akú sadu farieb použijete a aké povely budú farby znamenať. Deti stoja na jednej strane ( na čiare ) a čakajú, akú farbu rodič ukáže. Deti musia čo najrýchlejšie vykonať povel podľa farby. Ak sa objaví farba pre beh, dieťatko čo najrýchlejšie beží k rodičovi. Ten ich môže zastaviť inou farbou, napríklad s povelom sadni. Rodič stojí na druhej strane izby/ lúky, čaká pokiaľ sa dieťatko dostane až na opačnú stranu izby/ lúky. Keď sa dieťa dotkne rodiča, dobehlo do cieľa. Môže dostať odmenu, forma je len na vás milí rodičia. Dbáme na dodržiavanie pravidiel. Pre mladšie deti stačia tri farby. Pre staršie deti môžeme striedať viac farieb. ( Inšpirácia z netu) Môžete sa zahrať aj klasickú NAHÁŇAČKU.