Práca detí v minulosti a dnes. a dnes

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "Práca detí v minulosti a dnes. a dnes"

Prepis

1 Práca detí v minulosti a dnes a dnes

2 Detská sila bola využívaná - zneužívaná už oddávna, najväčší rozsah však dosiahla v čase priemyselnej revolúcie v rokoch Deti zamestnávali pre ich malú veľkosť ako kominárov, v baniach, továrňach na spracovanie bavlny, potravín, na farmách. Rodičov k tomu, aby poslali svoje deti pracovať, dohnala veľká bieda a chudoba. Mnoho z týchto detí bolo však sirotami.

3 Najviac deti pracovalo v textilných továrňach, kde mali za úlohu pozbierať popadanú bavlnu počas prevádzky stroja, čo bolo nebezpečné, volali sa hľadači. Iní mali za úlohu kontrolovať stroj, či pracuje správne a museli vedieť odstrániť poruchu.

4 Dievča v továrni na spracovanie bavlny.

5 Chlapci v továrni na výrobu cirokových metiel.

6 Triedenie ovocia v konzervárni.

7 Chlapci roční pracujú v sklárni.

8 Práca v konzervárni. Matky brali svoje malé deti so sebou, aby im pomáhali. Pracovať začínajú o 3.30 a končia o

9 Malý zberač ustríc, má 5 rokov a už musí pracovať.

10 Chlapec triedi ustrice.

11 Deti, ktoré pracovali v Baltimore, USA.

12 Chlapci pracovali v továrňach na spracovanie potravín, v sklárňach, na farmách. Niektorí pracovali v dielňach ako učni, predavači novín, kvetín, čističi topánok. Aj dievčatá pracovali v továrňach, ale aj ako slúžky v domácnostiach. Mnohé deti boli sirotami, alebo žili v takej chudobe, že ich rodičia do práce posielali.

13 Príčiny detskej práce Chudoba Obmedzený prístup k vzdelaniu Potláčanie práv robotníkov a práv dieťaťa

14 Práca detí sa najviac rozšírila v čase priemyselnej revolúcie Pracovná doba bola veľmi dlhá (12 16 hodín denne), začínala veľmi skoro. Deti pracovali už od 5-6 rokov, podľa svojich možnosti. Plat bol však veľmi malý, riziko zranenia či chorôb veľmi veľké.

15 Správa z novín Súdy v severnej Číne odsúdili v roku 2007 až 31 osôb za otrokársku prácu detí v tehelniach. Médiá informovali o osemročných deťoch, ktoré boli naverbované alebo odvlečené z autobusových a železničných staníc. Sľúbili im dobre platené prácu a poslali ich do tehelní, kde museli pracovať asi za 500 jüanov (zhruba 80 euro). Majitelia a predáci tehelní nútili obete pracovať takmer nepretržite, bili ich, chýbala im výživa a základná lekárska starostlivosť. Štyroch vládnych úradníkov odsúdili za zneužitie moci a zanedbanie povinnosti, ostatných za prácu detí a bitie robotníkov.

16 Miesta, kde ešte aj dnes realizuje práca detí.

17 Podľa najnovších štúdií pracuje len v Kamerune, na Pobreží slonoviny, V Ghane a Nigérii približne detí na kakaových plantážach. Ich prácou je čistiť mačetami polia. Často pracujú denne 10 až 12 hodín. Aby sa u detí vypestovala disciplína, sú často bité a nedostávajú nič jesť.

18 Na kávových plantážach v Tanzánii (Afrika) sa priemerný vek detí, ktoré tu pracujú, pohybuje medzi 10 a 13 rokmi, väčšina z nich sú dievčatká.

19 na poliach s bavlnou, najmä v štáte Andhra Pradesh, odkiaľ pochádza až 65% indickej bavlny. V Indii pracuje približne detí vo veku od 6 do 14 rokov

20 V Indii mnohé deti už odmalička strávia celý svoj život na čajovníkových plantážach. Kým sú malé, pomáhajú svojim rodičom so zberom úrody, oberajú a triedia lístky a nosia koše. Približne od 12 rokov dostanú svoj vlastný kôš a začnú zarábať približne polovicu z toho, čo zarobí dospelý zberač.

21 Sú to hlavne deti z chudobných krajín, ktorým chýba vzdelanie (Afrika, Ázia, Južná Amerika). Ešte aj dnes je asi 158 miliónov detí vo veku 5 14 rokov využívaných na detskú prácu.

22

23 Možné riešenie... Zakladanie bezplatných škôl pre chudobné deti Dodržiavanie zákonov a ľudských práv Ekonomická pomoc medzi štátmi Adopcia na diaľku Prispievanie na charitatívne ciele Svetový deň boja proti detskej práci

24 Zdroj: