Môžem ísť k lekárovi, na očkovanie či na test do iného okresu? Ktoré obchody sa otvoria? Budem potrebovať test aj v potravinách či lekárňach?

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "Môžem ísť k lekárovi, na očkovanie či na test do iného okresu? Ktoré obchody sa otvoria? Budem potrebovať test aj v potravinách či lekárňach?"

Prepis

1 Pravidlá od pondelka: Potrebujem test do obchodu, prírody či na omšu? Platí nočný zákaz vychádzania? Kedy otvoria terasy reštaurácií? (otázky a odpovede) VERONIKA FOLENTOVÁ Vláda v piatok prijala uznesenie, v ktorom spresňuje, ako sa zmení náš bežný režim od pondelka 19. apríla. Od pondelka 19. apríla sa uvoľňuje veľká časť opatrení. V piatok vláda prijala uznesenie, ktoré spresňuje, za akých podmienok. Otvárajú sa viaceré prevádzky, viaceré uvoľnenia sú podmienené sedemdňovým testom. Aj naďalej platí núdzový stav, zákaz vychádzania a aj stretávania sa s inými ľuďmi ako členmi domácnosti. Odpovedáme na základné otázky a odpovede o uvoľnení a prinášame aj prehľad prevádzok, ktoré môžu byť od pondelka otvorené. Ruší sa nočný zákaz vychádzania po 20. hodine? Nie. Zákaz vychádzania po 20. hodine zostáva v platnosti. Môžem ísť navštíviť svoju sestru s rodinou? Nie. Naďalej platí zákaz stretávania. Zákaz stretávania zostáva v nezmenenej podobe, vzhľadom na epidemickú situáciu je stretávanie ľudí mimo domácností stále rizikové, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Stretnúť sa nemôžete ani v tom istom okrese. Musím sa stále testovať? Test bude treba aj naďalej do práce. Vo všetkých službách a prevádzkach, ktoré sa otvárajú od pondelka a doteraz boli zatvorené, bude treba ukázať test nie starší ako sedem dní. Teda ak si niekto bude chcieť ísť napríklad zaplávať na plaváreň (maximálne šesť ľudí) či kúpiť si topánky, bude musieť mať pri sebe negatívny test. Test netreba ukazovať len pri zabezpečovaní základných potrieb, ako je nákup potravín, návšteva lekára či lekárne. Výnimku podľa uznesenia majú aj bohoslužby test na ne netreba. Ako dlho mi platí test? Do obchodov a otvorených prevádzok treba test, ktorý nie je starší ako sedem dní.

2 Do práce, ak nie ste učiteľ, budete potrebovať test podľa toho, akej farby je váš okres. V bordovom okrese vám test do práce platí sedem dní (rovnako v čiernom okrese, také však od pondelka nie sú). V tmavoružovom potrebujete do práce test, ktorý nie je starší ako 14 dní, a v svetloružovom 21 dní. Kto pracuje v škole, potrebuje test každých sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. V praxi to znamená, že ak žijete v tmavoružovom okrese, napríklad v Bratislave, do práce vám stačí test každé dva týždne. Ak si však budete chcieť ísť kúpiť topánky alebo ku kaderníkovi, budete potrebovať test nie starší ako sedem dní. Môžem ísť k lekárovi, na očkovanie či na test do iného okresu? Áno. Pri ceste k lekárovi či na test nie je cesta obmedzená len na okres. Ľudia v prípade potreby môžu ísť aj mimo okresu a s nimi aj sprievod, ak je potrebný. Ktoré obchody sa otvoria? Otvoria sa všetky typy obchodov, aspoň tak to vyplýva z covid automatu, hoci to ešte bude môcť zmeniť vyhláška úradu verejného zdravotníctva. V obchodoch budú platiť rovnaké obmedzenia ako v nákupných centrách: najviac jeden zákazník na 15 metrov štvorcových a vstup len s testom. Budem potrebovať test aj v potravinách či lekárňach? Nie. Prevádzky so základnými potrebami, ako sú potraviny, lieky či drogéria, nebudú vyžadovať negatívny test. Platí to tak ako doteraz. Otvoria sa aj obchodné centrá? Áno, ale aj tam budú platiť obmedzenia. V nákupných centrách bude môcť byť najviac jeden zákazník na 15 metrov štvorcových. Zatvorené musia ostať detské kútiky, sedacie časti ostanú uzavreté tiež. Vstup do nákupného centra bude povolený len s testom nie starším ako sedem dní. Budú omše? Áno. Od pondelka 19. apríla sú povolené bohoslužby. Budú však platiť obmedzenia na bohoslužbe bude môcť byť najviac jeden človek na 15 metrov štvorcových. Aj keď ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že bude na bohoslužbu potrebný test, v uznesení vlády táto povinnosť nie je. Kde musím nosiť respirátor? Od 15. marca je povinné používať respirátor vo všetkých interiéroch okrem domácností. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

3 Vonku stačí nosiť rúško. Novinkou je, že vonku už ľudia nemusia nosiť ani rúško ak sú od iných ľudí mimo domácnosti vzdialení aspoň na päť metrov. Treba nosiť respirátor či rúško v školách? K uvoľneniu pri rúškach dochádza aj vnútri škôl: od pondelka budú môcť žiaci a učitelia v základných aj stredných školách nosiť v interiéri len rúško, a teda nebudú povinné respirátory. Doteraz sa počítalo s tým, že žiaci od 5. do 9. ročníka sa budú musieť učiť v respirátoroch. Naďalej platí, že deti mladšie ako šesť rokov a deti v škôlkach nemusia mať horné dýchacie cesty prekryté vôbec vonku ani vnútri. Hygiena však dôrazne odporúča, aby aj tieto deti rúška nosili. Budú povolené hromadné podujatia? Áno, ale len v prípade, že ich povolí úrad verejného zdravotníctva. Môžem si vo výdajnom okienku kúpiť punč a vypiť ho vonku? Nie. Konzumácia alkoholu vonku je zakázaná. Na verejnosti je povolené konzumovať jedlá a nealkoholické nápoje. Kávu si tak vonku vypiť môžete, varené víno nie. Môžem si ísť po 20. hodine zabehať? Nie. Od štvrtka 25. marca je aj individuálny šport vonku po 20. hodine zakázaný, platí to aj pre pohyb v prírode. Zatiaľ tieto obmedzenia platia. Môžem po 20. hodine vyvenčiť psa? Áno, na vzdialenosť do kilometra od bydliska môžete venčiť psa či mačku aj po 20. hodine. Môžem ísť navštíviť starú mamu do domova dôchodcov? Nie. Návštevy v zariadeniach sociálnych služieb sú aj naďalej zakázané. Výnimku nemajú ani zariadenia, kde sú klienti a zamestnanci zaočkovaní, výnimku nemajú ani zaočkovaní návštevníci. Výnimky sa udeľujú individuálne, ide najmä o prípady, keď klient domova umiera a výnimka umožní rozlúčku s rodinou. Môžem ísť navštíviť svoju mamu, ktorá je v nemocnici? Nie. Návštevy v nemocniciach sú aj naďalej zakázané. Výnimky sa udeľujú v individuálnych prípadoch, ide väčšinou o prípady, keď pacient zomiera. Aké pravidlá platia pri pracovných pohovoroch? Na pohovor ísť môžete, ale musíte mať test nie starší ako sedem dní. Môžem ísť kočíkovať dieťa aj na sídlisku? Áno. Uznesenie povoľuje cestu človeka s dieťaťom do šesť rokov do vzdialenosti kilometra od bydliska. Môžem ísť športovať s kamarátmi? Áno, otvárajú sa interiérové aj exteriérové športoviská. V čiernom okrese bude treba negatívny test, inde nie. Na tlačovej besede minister financií Igor Matovič povedal, že kolektívne športy budú povolené len do šesť ľudí, opatrenie ešte bude musieť upraviť vyhláška hlavného hygienika. Môžem ísť do prírody do iného okresu? Pohyb v prírode bude možný aj mimo svojho okresu. Nebude treba ani negatívny test. Výnimkou sú čierne okresy, tie však od pondelka na Slovensku nebudú. Môžem sa v inom okrese ubytovať? Budú otvorené hotely a penzióny? Áno. Od pondelka sa môžu otvoriť hotely a penzióny. Cesta do nich alebo z nich je však povolená len do 20. hodiny. Aj tu treba dodržať nočný zákaz vychádzania. V hoteloch a penziónoch však nemôžu fungovať reštaurácie ani sa nemôžu využívať spoločné priestory.

4 V izbe môžu byť len ľudia z jednej domácnosti alebo dve dospelé osoby. Izby musia mať vlastné sociálne zariadenie. Pri nástupe na ubytovanie sa musia hostia preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní a pravidelne sa musia testovať aj zamestnanci. Môžem ísť na dovolenku do zahraničia? Nie. Cesta do zahraničia s cieľom rekreácie je aj naďalej zakázaná. Môžem ísť do wellness centra? Nie. Wellness centrá, aquaparky či kúpele ostávajú aj v bordovej fáze zatvorené. Do kúpeľov môžu ísť len ľudia, ktorí majú potvrdenie, že ide o pobyt zo zdravotných dôvodov. Otvoria sa však bazény či plavárne. Tam môže byť naraz len šesť ľudí a musia mať negatívny test. Môžem sa ísť dať ostrihať? Áno. Od pondelka sa otvoria služby a medzi nimi aj kaderníctva. Otvorené môžu byť podľa ministerstva zdravotníctva len služby, kde je možné nosiť respirátor. Vo všetkých interiéroch je povinnosť nosiť neustále respirátor. Ak daná služba vyžaduje zloženie respirátora a nie je na túto činnosť výnimka ako napríklad poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak nie je možné takúto službu poskytovať. V covid automate takáto definícia nie je, pravidlo bude musieť upraviť hlavný hygienik vo vyhláške. Zatiaľ zverejnená nebola. Otvoria sa terasy reštaurácií? Nie. V režime reštaurácií sa nič nemení môžu predávať jedlo na donášku alebo cez výdajné okienko. Môžem ísť do posilňovne? Nie. Posilňovne ostávajú aj naďalej zatvorené. Môžem ísť s rodinou na túru do Tatier? Áno. Pohyb v prírode bude povolený od pondelka aj v inom okrese, ale len s členmi domácnosti. Platia stále seniorské hodiny v obchodoch? Áno, v hodinách pre seniorov sa nič nemení, platia od 9.00 do hod. Okrem seniorov môžu v tomto čase nakupovať aj zdravotne ťažko postihnutí. Som zdravotne ťažko postihnutý. Smiem nakupovať v potravinách počas seniorských hodín? Áno, obchody umožnia zdravotne postihnutým osobám a ich sprievodu nakupovať vo vyhradených hodinách pre seniorov. Zdravotne postihnutí ľudia sa musia preukázať preukazom ZŤP, asistenti preukazom asistenta. Smiem ísť do práce? Áno. Práca z domu už nie je prikázaná, ale odporúča sa. Do práce treba test podľa toho, v akom okrese žijete. Čierne a bordové sedem dní, tmavoružové 14 dní a svetloružové 21 dní. Otvárajú sa múzeá, galérie, knižnice, zoo za akých podmienok? Sú povolené individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 metrov štvorcových plochy. Vstup je možný len s negatívnym testom. Povolená je aj cesta do zoo, knižnice či botanickej záhrady. Môžem mať oslavu po svadbe či po prvom svätom prijímaní? Nie. Aj naďalej sú zakázané oslavy, večierky, svadby aj kary. Je povolený len obrad svadby, pohrebu či krstu tam môže byť najviac šesť ľudí. Smiem cestovať v MHD bez testu? Áno. Uznesenie vlády o tom nehovorí. Od 8. marca však musíte v hromadnej doprave aj vo vlakoch používať respirátor.

5 Aké testy platia? Také ako doteraz. Preukázať sa môžete negatívnym antigénovým testom alebo PCR testom. Potrebujem negatívny test, ak chcem ísť k lekárovi? Nie. Tak ako platilo posledné týždne, bez ohľadu na to, či idete k lekárovi na preventívnu prehliadku, plánovanú zdravotnú starostlivosť alebo neodkladný zákrok či vyšetrenie, vždy smiete ísť do ambulancie, polikliniky či nemocnice aj bez negatívneho testu. To isté platí aj pre cestu do lekárne. Test nepotrebujete ani vtedy, keď sa ešte len idete testovať či už PCR testom, alebo antigénovým testom. Som zaočkovaný. Budú aj odo mňa vyžadovať negatívny test? Nie, ak ste zaočkovaný aj druhou dávkou vakcínou Pfizer-BioNTech alebo Moderna a prešlo už aspoň 14 dní alebo ak ste najmenej štyri týždne od prvej dávky vakcíny AstraZeneca. Musím sa dať testovať, ak som prekonal covid? Nie. Ak sa preukážete dokladom, že ste ochorenie covid-19 prekonali v posledných 180 dňoch, negatívne testy nepotrebujete. To isté platí v prípade, že máte zdravotnú indikáciu, pre ktorú nemôžete byť testovaný. Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na