PREDSTAVUJEME. New. Správny nástroj na podporu rekonvalescencie

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "PREDSTAVUJEME. New. Správny nástroj na podporu rekonvalescencie"

Prepis

1 Správny nástroj na podporu rekonvalescencie New PREDSTAVUJEME specific F/C-REC-W Recovery Plus Support Najmodernejšia rekonvalescenčná diéta veľmi chutná, s jedinečným obsahom imunostimulačných beta-glukánov. Diéty SPECIFIC - VYVINUTÉ, OVERENÉ A PONÚKANÉ LEN PROSTREDNÍCTVOM VETERINÁRNYCH LEKÁROV OD ROKU 1988

2 SPECIFIC F/C-REC-W Recovery Plus Support Pre spontánne kŕmenie, asistované kŕmenie alebo kŕmenie sondou pri pacientoch v intenzívnej starostlivosti a v rekonvalescencii. Pre psy a mačky všetkých vekových kategórií. VYSOKÝ OBSAH ENERGIE & VYSOKÝ OBSAH ŽIVÍN Koncentrované a vyvážené na dosiahnutie minimálneho objemu kŕmnej dávky VYSOKÁ STRÁVITEĽNOSŤ Vysoká stráviteľnosť pre čo najlepšie využitie živín. 7 x 95 g PODPORA IMUNITy Obsah beta -1,3/1,6- glukánov a vysoká hladina omega-3 mastných kyselín podporujúcich imunitný systém. REKONVALESCENČNÁ DIÉTA Zloženie rekonvalescenčnej diéty zodpovedá nutričným potrebám organizmu v intenzívnej starostlivosti a organizmu zotavujúcemu sa z ochorenia. L-KARNITÍN Napomáha zachovať svalovú hmotu, napomáha oxidácii mastných kyselín a je vhodný v prípade lipidózy pečene pri mačkách. KŔMENIE SONDOU Jemná štruktúra zmesi umožňuje ľahké kŕmenie sondou. HLAVNÉ A UNIKÁTNE CHARAKTERISTIKY DIÉTY Vysoko kvalitné a vysoko stráviteľné zložky sú zárukou koncentrovaného a vyváženého obsahu živín. Vysoký obsah energie (hlavným zdrojom je tuk) urýchľuje rekonvalescenciu a kompenzuje znížený príjem potravy. Vysoký podiel bielkovín urýchľuje a kompenzuje straty/rozpad bielkovín. Beta-1,3/1,6-glukány podporujú imunitný systém a hojenie rán (5). Jedinečne vysoký obsah omega-3 mastných kyselín z rybieho oleja podporuje imunitný systém a prospieva v prípadoch kachexie. Vysoká hladina aminokyselín: glutamín pozitívne ovplyvňuje črevnú sliznicu. rozvetvené aminokyseliny (valín, leucín a izoleucín) podporujú svalstvo a udržujú dusíkovú rovnováhu. arginín zvyšuje imunitnú odpoveď, udržanie dusíkovej rovnováhy a zrýchlené hojenie rán. Zvýšená hladina zinku podporuje imunitnú odpoveď, udržanie svalovej hmoty a hojenie rán. L-karnitín napomáha zachovávať svalovú hmotu, napomáha oxidácii mastných kyselín a je odporúčaný v prípadoch pečeňovej lipidózy pri mačkách (6).

3 NAJMODERNEJŠIA REKONVALESCENČNÁ DIÉTA + PODPORA IMUNITNÉHO SYSTÉMU = SPECIFIC Recovery Plus Support 1 2 Najmodernejšia, veľmi chutná rekonvalescenčná diéta, ktorá spĺňa nutričné a energetické požiadavky kriticky chorých pacientov Zvyčajná dobre známa vysoká kvalita SPECIFIC 3 Beta- 1,3/1,6-glukány na mimoriadnu podporu imunitného systému 4 L-karnitín na zachovanie svalovej hmoty a podporu oxidácie mastných kyselín ODPORÚČANIA WSAVA Starostlivosť o kritického pacienta kladie na veterinárne pracovisko špeciálne nároky. Liečba a starostlivosť o pacienta a kŕmenie musia prebiehať na čo najvyššej úrovni, aby uzdravenie prebehlo čo možno najrýchlejšie. Svetová asociácia veterinárnych lekárov malých zvierat, WSAVA, v roku 2011 ustanovila VÝŽIVNÝ STAV piatym bodom základného hodnotenia zdravotného stavu, spolu s teplotou, tepom, počtom dychov a bolestí (1). Kritickí pacienti v tomto nie sú výnimkou. Optimálna nutričná podpora je pri hospitalizovaných aj doma liečených pacientoch zásadným kľúčom k úspechu (2,3,4).

4 JEDINEČNÝ OBSAH beta-1,3/1,6-glukánov: Obsah beta-1,3/1,6-glukánov v SPECIFIC Recovery Plus Support je medzi rekonvalescenčnými diétami jedinečný. Beta-1,3/1,6-glukány sa izolujú z bunkových stien pivovarských kvasníc a podporujú nešpecifickú aj špecifickú imunitu, ovplyvňujú produkciu cytokínov a navyše urýchľujú hojenie rán (5). MOLEKULA Beta-1,3/1,6-GLUKÁNOV NAVIAZANÁ NA RECEPTORY MAKROFÁGU Naviazanie beta-1,3/1,6-glukánov aktivuje makrofágy a podporuje nešpecifickú imunitnú odpoveď. ALARM Makrofág Molekula beta-1,3/1,6- glukánu Makrofág je stimulovaný k produkcii cytokínov, ktoré aktivujú špecifický imunitný systém (lymfocyty B a T) k produkcii imunoglobulínov 1,6 (7, 8). Výskumy potvrdili vplyv perorálne podávaných beta-1,3/1,6-glukánov na zvýšenie plazmatickej koncentrácie IL-6 a TNF-alfa (prozápalových cytokínov) a zníženie koncentrácie IL-10 (protizápalového cytokínu) (9). Aby mali beta-1,3/1,6-glukány požadovaný účinok na imunitný systém, vyžaduje ich izolácia a purifikácia z pivovarských kvasníc špeciálny technologický postup. HOJENIE RÁN Pri kritických pacientoch často dochádza ku katabolizmu (prevažne bielkovín) a to ešte v období, kedy už nastáva fáza hojenia rán. A preto SPECIFIC F/C REC-W Recovery Plus Support zabezpečuje zvýšenú podporu hojenia rán vďaka nasledujúcim látkam: prídavok beta-1,3/1,6-glukánov zvýšený podiel bielkovín zvýšená hladina zinku

5 DIÉTA VHODNÁ PRE VÝŽIVU SONDOU! Diéta je vhodná na spontánne aj asistované kŕmenie. SPECIFIC F/C REC-W Recovery Plus Support je veľmi chutná forma potravy a podporuje spontánny príjem potravy. Jemná štruktúra umožňuje tiež kŕmenie sondou alebo striekačkou. Po rozmiešaní sa diéta stane tekutejšou a ľahšie prechádza striekačkou alebo sondou. Ak je potrebné použiť sondu s menším priemerom, je možné pridať k obsahu konzervy 1-2 diely vody. INDIKÁCIE Nutričná podpora a rekonvalescencia v prípadoch: Postoperačných stavov Posttraumatických stavov Anorexie Kachexie Malnutrície Nádorových ochorení Popálenín Metabolického stresu Sepsy Pečeňovej lipidózy mačiek TIP Ak je možné, použite SPECIFIC Recovery Plus Support už pred operáciou, špeciálne pri pacientoch s podvýživou. Výživný stav pacienta sa tak zlepší a zvýši sa šanca na úspech operácie (4, 10). VYNIKAJÚCA CHUTNOSŤ (PALATABILITA) V testoch palatability* pri zdravých mačkách bola diéta SPECIFIC Recovery Plus Support výrazne preferovaná pred ostatnými rekonvalescenčnými diétami na trhu. HLAVNÉ REKONVALESCENČNÉ DIÉTY NA TRHU SPECIFIC F/C-REC-W Recovery Plus Support *Palatabilita bola testovaná výberom z dvoch vzoriek počas 5 dní. Príjem potravy bol meraný individuálne pri každej mačke. Výsledky v grafe ukazujú priemerný príjem SPECIFIC Recovery Plus Support v percentách celkového príjmu krmiva v porovnaní s konkurenčnými značkami rekonvalescenčných diét.

6 SPECIFIC F/C-REC-W Recovery Plus Support je... diéta, vyvinutá špeciálne na podporu v období kritickej a intenzívnej starostlivosti a rekonvalescencie. DIÉTY SPECIFIC PRE NÁSLEDNÚ STAROSTLIVOSŤ......ako náhle sa stav pacienta zlepší a začína sám prijímať potravu, môže aj naďalej dostávať SPECIFIC Recovery Plus Support alebo je možné podľa aktuálneho stavu a typu ochorenia prejsť na niektorú z alternatívnych diét SPECIFIC. 1 2 DIÉTY SPECIFIC PRE MAČKY 1 FID/FIW Digestive Support 2 FPD/FPW Kitten DIÉTY SPECIFIC PRE PSY 1 CID/CIW Digestive Support 2 CPD-S,M/CPW Puppy All Breeds 3 CΩD Omega Plus Support 4 CAD Active Diéty specific VÝHRADNE PROSTREDNÍCTVOM VETERINÁRNYCH LEKÁROV UŽ OD ROKU 1988 Viac informácií nájdete na Literatúra: (1) WSAVA Nutritional Assessment Guidelines Task Force Members, Freeman L, Becvarova I, Cave N, MacKay C, Nguyen P, Rama B, Takashima G, Tiffin R, Tsjimoto H, van Beukelen P (2011) WSAVA Nutritional Assessment Guidelines. J Small Anim Pract 52: (2) Chan DL, Freeman LM (2006) Nutrition in critical illness. Vet Clin North Am Small Anim Pract 36: , v-vi. (3) Corbee RJ, van Kerkhoven W (2012) Nutritional support for patients. Tijdschr Diergeneeskd 137: (4) Brunetto MA et al. (2010) Effects of nutritional support on hospital outcome in dogs and cats. J Vet Emerg Crit Care 20: (5) Portera CA et al. (1997) Effect of macrophage stimulation on collagen biosynthesis in the healing wound. Am Surgeon 63: (6) Center SA et al. (2012) Influence of dietary supplementation with L-carnitine on metabolic rate, fatty acid oxidation, body condition, and weight loss in overweight cats. Am J Vet Res 73: (7) Dalmo RA & Bøgwald J (2008) β-glucans as conductors of immune symphonies. Fish Shellfish Immunol 25: (8) Stuyven E et al. (2009) Effect of β-glucans on an ETEC infection in piglets. Vet Immunol Immunopathol 128: (9) Li J et al. (2006) Effects of β-glucan extracted from Saccharomyces cerevisiae on growth performance, and immunological and somatotropic responses of pigs challenged with Escherichia coli lipopolysaccharide. J Anim Sci 84: (10) Cerantola Y et al. (2011) Perioperative nutrition in abdominal surgery: recommendations and reality. Gastroenterol Res Pract 2011: Dechra Veterinary Products A/S Dechra Veterinary Products A/S is a trading business of Dechra Pharmaceuticals PLC. Cymedica SK, s.r.o., Družstevná 1415/8, Zvolen tel.: , fax: