Saudská Arábia. hustota zaľudnenia. počet obyvateľov. arabčina km² ob./ km² Rijád. štátny znak. štátna vlajka.

Veľkosť: px
Začať zobrazovať zo stránky:

Download "Saudská Arábia. hustota zaľudnenia. počet obyvateľov. arabčina km² ob./ km² Rijád. štátny znak. štátna vlajka."

Prepis

1 Saudská Arábia (المملكة العربية السعودية as-saúdíja, Saúdskoarabské kráľovstvo (al-mamlaka al-arabíja rozloha počet obyvateľov hustota zaľudnenia hlavné mesto úradný jazyk km² ob./ km² Rijád arabčina štátny znak štátna vlajka Poloha

2 Saudská Arábia je štát na blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie. Zaberá veľkú časť Arabského poloostrova. Na severe a severovýchode susedia s Jordánskom a Irakom, na východe s Kuvajtom, Katarom a Spojenými arabskými emirátmi, na juhovýchode s Ománom a na juhu s Jemenom. Zo západu krajinu ohraničuje Červené more a na severovýchode Perzský záliv. Prírodné pomery Geografia a geológia Na západe Saudskej Arábie, pozdĺž Červeného mora vystupujú pohoria Hidžáz a Jemenské hory, ktoré smerom k východu klesajú a menia sa na náhornú plošinu Nadžd, ktorá zaberá veľkú časť krajiny. Za najvyšší bod je považovaná hora Džabal Saudá s výškou až m n. m. a najnižším bodom je hladina Perzského zálivu. Celý juhovýchod zaberá púšť Rub al-chálí, ktorá je svojou rozlohou km 2 najväčšou súvislou piesočnou púšťou na svete. Menšie púšte Dahná a Nafúd sa nachádzajú v centrálnej a severnej časti krajiny. Prevažne na západe sa nachádza niekoľko sopiek, ktoré sú ale nečinné. Vodstvo V Saudskej Arábii nie sú žiadne stále vodné toky, nájdeme tu len mnoho vádí, čo sú vyschnuté korytá riek, ktorými voda preteká len nárazovo po dažďoch.

3 Podnebie V celom štáte prevláda tropické suché podnebie. Veľké teplotné rozdiely na púšti sú medzi dňom a nocou, z dôvodu chýbajúcej rastlinnej pokrývky a oblačnosti. Zem sa počas dňa rýchlo zohrieva, ale keďže je obloha jasná, v noci rýchlo vychladne. V januári býva v priemere 2 C a v júli 31 C. Doteraz nameraná najvyššia denná teplota v lete bola 51,7 C. Priemerný ročný úhrn zrážok sa pohybuje len okolo 100 mm. Rastlinstvo Na púšťach je rastlinstvo chudobné, vyskytujú sa tu hlavne suchomilné trávy a kroviny. Na juhu sa v niektorých oblastiach vyskytujú oázy, kde nájdeme stromy a lúky. Rozšíreným stromom je datľovník pravý (Phoenix dactylifera). Živočíšstvo V oázach hniezdia drobné spevavce, inak v krajine žije asi 180 druhov vtákov, z ktorých 11 sú endemity. Medzi neendemické patria napríklad plameniaky ružové (Phoenicopterus roseus), dropy (Otis tarda) a iné. V o čosi vlhších a chladnejších pohoriach nájdeme kozorožce (Capra ibex), divé mačky (Felis silvestris), vlky (Canis lupus), priamorožce (Oryx leucoryx), medojedov (Mellivora capensis), paviány (Papio hamadryas) a dikobrazy (Hystrix indica). Ďalej sa tu nachádza 60 druhov jašterov, 34 druhov hadov, 9 druhov korytnačiek a 7 druhov obojživelníkov. Bohatý je aj vodný život v Červenom mori.

4 Ochrana prírody Kráľovstvo sa od roku 1978 začalo aktívne zapojovať do ochrany životného prostredia a od tej doby vytvorilo 15 chránených území o celkovej rozlohe km 2. Medzi najväčšie národné parky patrí NP Asír. Socio-ekonomické pomery História I keď má územie krajiny bohatú históriu, pôvod rodiny Saúd sa datuje niekedy na rok V tej dobe Mohamed ibn Saúd, panovník mesta Dirijah, spojil svoje sily s Muhammadom ibn Abd-al-Wahhabom, duchovným vodcom. Takto vzniknuté spojenectvo tvorí základ dnešnej dynastie vládnucej v Saudskej Arábii. V nasledujúcich 150 rokoch Saudská dynastia bojovala o nadvládu na území s ďalšími miestnymi dynastiami, ale i s Egyptom a s Osmanskou ríšou. Vznik dnešného štátu môžeme pripísať Abdulovi Aziz Ibn Saúdovi, ktorý ako hlava fundamentalistickej sekty vahabitov získal vládu nad Nedždom (1914) a neskôr aj nad Hdžázom (1925) a územia zjednotil pod názvom Saudská Arábia. V roku 1938 objavili obrovské zásoby ropy a od roku 1946 začala masívna ťažba, ktorá je základom medzinárodného vplyvu krajiny. Obyvateľstvo Pôvodní obyvatelia vyznávajú islam a sú Arabi. Okrem nich tu ale dnes žije asi prisťahovalcov a to z: Indie , Bangladéšu , Filipín , Pakistanu , Maroka , Jemenu , Indonézie , Srí Lanky , Sudánu , Libanonu , Sýrie , Eritrei , Turecka , Európy , USA Národným náboženstvom je islam, ktorý oficiálne vyznáva 100% obyvateľstva. Neoficiálne údaje sú ale nasledovné: sunnitskí moslimovia 81,5%, šiitskí moslimovia 11%, katolíci 3,5%, 2,5% hinduisti a 1,5% buddhisti.

5 Územné členenie Krajinu tvorí 13 provincií (mintaka). 1. al-báha 2. al-džauf 3. al-hudúd as Simálijja 4. al-madína al-munavvara (Medina) 5. al-kasím 6. al-rijád 7. al-mintaka as-sarkijja 8. Asír 9. Háil 10. Džázán 11. al-makka al-mukarrama (Mekka) 12. Nadžran 13. Tabúk Hospodárstvo Hospodárstvo Saudskej Arábie je založené hlavne na spracovaní a vývoze ropy. Rozvíjajú sa však aj iné

6 odvetvia priemyslu. Krajina patrí medzi bohatšie krajiny sveta. Poľnohospodárstvo, ktoré zamestnáva asi 13% obyvateľov Saudskej Arábie v oázach, roztrúsených po celej krajine, vytvára asi jednu desatinu HDP. Obrovské zásoby ropy a zemného plynu v saudskej časti Perzského zálivu urobili zo Saudskej Arábie najväčšieho exportéra ropy na svete. Zopakujte si: 1. Charakterizujte prírodné podmienky Saudskej Arábie. 2. Kto vládne v krajine a aké je štátne zriadenie? 3. Na čom je založené hospodárstvo krajiny? Použitá literatúra: Kol.; 2004: The Illustrated World Atlas, Weldon Owen Pty Ltd. H.; Hilbert, 2001: Biogeografia, UMB FPV KKE Zdroje obrazkov: